Białka dla zachowania zdrowia i sprawności

Białko to podstawowa substancja budulcowa dla hormonów, enzymów, mięśni, kości, paznokci, zębów i włosów człowieka. Z fizjologicznego punktu białko jest człowiekowi niezbędne do zachowania zdrowia, sprawności i prawidłowego funkcjonowania. Dzienne zapotrzebowanie na białko u kobiety wynosi od 0,8 – 1,0 g na każdy kilogram masy ciała. U kobiet aktywnych fizycznie i stosujących diety odchudzające wzrasta ono i wynosi od 1,5 – 2,0 g u sportowców wynosi od 2,0 – 4,0 g na każdy kilogram masy ciała.

Ciało człowieka  a szczególnie mięśnie są zbudowanie głównie z aminokwasów i wody. Utrzymywanie ich w dobrej kondycji wymaga stałego dostarczania białka, które rozkładane jest w żołądku przez kwas solny i enzym trawienny  – proteazę do aminokwasów. Organizm człowieka potrafi samodzielnie wytworzyć 12-13 z 21 aminokwasów. Warunkiem jest codzienne spożywanie białka pełnowartościowego ,które zawiera: tryptofan, fenyloalaninę, leucynę, izoleucynę, walinę, metioninę, treoninę i lizynę czyli AMINOKWASY NIEZBĘDNE. Aminokwasy te mają istotny wpływ na naszą sprawność fizyczną i umysłową a także biorą udział w reakcjach hormonalnych. Brak lub choćby niedobór jednego z nich niekorzystnie wpływa na tworzenie pozostałych aminokwasów. Tylko spożywanie  białko pełnowartościowe jest człowiekowi niezbędne do zachowania zdrowia i  życia. Niestety, z wiekiem lub w skutek chorób maleje ilość kwasu solnego i proteazy w organizmie , dlatego wiele osób ma kłopoty trawienne przy codziennym spożywaniu białka a odpowiedzialne są za to polipeptydy (łańcuchy niekompletnych białek), które często wywołują reakcje alergiczne i inne dolegliwości trawienne. W takich sytuacjach uzasadnione jest stosowanie suplementów diety w celu codziennego uzupełnienia niedoboru białka w diecie.

Badania naukowe na całym świecie potwierdzają, że dodatkowe przyjmowanie białka i aminokwasów w formie suplementacji wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka  oraz zapobiega powstawaniu wielu chorób.  Białko sprzyja odchudzaniu, leczeniu nadwagi i otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych. Białko może być pochodzenia roślinnego ( groch, ryż, soja) i zwierzęcego (mleko, serwatka).

Krzysztof Kilich

Nasze propozycje na koktail białkowy:

Vege: Owoce, płatki górskie i białko Fitomax Pea&Rice Protein.

Owocowy: ananas, mleko, białko Fitmax Whey Protein o smaku waniliowym, garść jagód i odrobina ekstraktu waniliowego. Posyp wiórkami kokosowymi.