Truskawki – zdrowie na talerzu

Truskawki cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością, a w rankingu ulubionych owoców, ustępują tylko jabłkom. Warto się nimi zajadać nie tylko ze względu na rewelacyjny smak, małą ilość kalorii, ale również ze względu na dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Lista leczniczych właściwości truskawek jest bardzo długa, m.in. zmniejszają ryzyko chorób serca, odkwaszają organizm, odchudzają, chronią przed rakiem.

Truskawki to doskonałe źródło witaminy C (lepsze niż cytrusy) – w 100 g truskawek znajduje się 60 mg kwasu askorbinowego (dla porównania: ta sama ilość miąższu pomarańczy zawiera 50 mg tego związku). W truskawkach znajdziemy również witaminy B2, B3 (niacynę), A i E oraz szereg składników mineralnych, w tym fosfor i krzem (wzmacniają kości, korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie), magnez (odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego), mangan (zapobiega zmęczeniu i poprawia pamięć), potas, wapń, żelazo i cynk. W truskawkach znajdziemy również bromelinę (enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu), fitocydy (mają działanie bakteriobójcze), antocyjany o właściwościach przeciwzapalnych (dzięki nim truskawki mają intensywną czerwoną barwę). W 90 proc. truskawki składają się z wody, oprócz niej owoce te zawierają sporo błonnika (2,2 g na 100 g owoców), węglowodanów i białka. Truskawki to owoce niskokaloryczne – 100 g porcja to ok. 30–35 kcal.

Dzięki witaminom, minerałom i innym wymienionym wyżej związkom aktywnym, truskawki mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Truskawki poleca się osobom cierpiącym na schorzenia wątroby i nerek, ze względu na właściwości moczopędne. Te owoce wskazane są dla osób z nadwagą oraz z nadciśnieniem tętniczym. Z dobroczynnych właściwości truskawek skorzystamy, nie tylko zajadając się świeżymi, ale także stosując przetwory na bazie truskawek. Najbardziej znany jest kompot i dżem.

Domowy dżem truskawkowy.
Wielu z nas zapomniało już smak i aromat domowego dżemu. Warto potrudzić się kilka godzin, by ów smak zamknąć w słoikach i delektować się nim zimą. Mamy sezon truskawkowy i właśnie teraz warto skorzystać z tego dobrodziejstwa natury. Metodą prób i błędów skonstruowałam idealny przepis. Dżem jest pyszny – polecam. Oto moja propozycja dżemu truskawkowego.


Składniki na około 1,5 słoiczka:

  • 1 kg truskawek
  • 300 g cukru (dodałam 400 g cukru trzcinowego)
  • 1 laska wanilii (ja daję 2 łyżki domowego cukru waniliowego, pod przepisem na dżem podam wam sposób wykonania cukru waniliowego)
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • 1 – 2 łyżeczki masła (niekoniecznie, by podczas smażenia nie powstawała piana)
  • 4 łyżeczki pektyny nie amidowanej (poszperajcie w internecie, jest dostępna i niedroga)

Specjalny prysznic
Cudownych właściwości truskawek najlepiej szukać w owocach świeżo zerwanych z pola. Najlepiej również, żeby były wolne od zanieczyszczeń, czyli niepryskane. Jeśli kupujecie truskawki z niewiadomego źródła, to dobrze jest je wymoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Potem należy je dokładnie opłukać na sicie i gotowe.

Przygotowanie dżemu.
Pektynę wymieszać z 60 g cukru i dodać do umytych truskawek wymieszanych z pozostałymi składnikami tj. cukrem, cytryną i cukrem waniliowym. Wrzucić do garnka z grubszym dnem, postawić na palnik, cały czas mieszając doprowadzić do wrzenia.
Gotować około 1 – 2 godzin. Jak sprawdzić, czy dżem jest gotowy? Do zamrażarki włożyć talerzyk. Na zamrożony wylać łyżkę gorącego dżemu. Jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka, która przy dotyku się pomarszczy – wystarczy już gotowania.
Słoiki wyparzyć (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przelać dżem, dobrze zakręcić. Odstawić.

Pasteryzacja:
Spory garnek z szerokim dnem wyłożyć ręcznikami kuchennymi. Włożyć słoiki, jeden obok drugiego, nalać wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być np. zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejszyć moc palnika, przykryć i gotować około 20 minut.
Po tym czasie słoiki wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia. Niektóre osoby dodatkowo odwracają słoiki do góry dnem i owijają kocami, zostawiając tak do wystudzenia na całą noc.

NA ZDROWIE I SMACZNEGO!