GLUTATION – co to takiego?

Podczas każdego rodzaju stresu, fizycznego i psychicznego dochodzi do powstawania sporej ilości wolnych rodników. Są one nieprzyjaznym zjawiskiem dla naszego organizmu. Mogą one poważnie uszkodzić błony komórkowe a także bezpośrednio same komórki organizmu człowieka.

Wolne rodniki znajdują się w każdym organizmie a ich szkodliwe działanie równoważą antyoksydanty (przeciwutleniacze). Najważniejsze, by została zachowana między nimi odpowiednia proporcja. Jeśli niesparowany atom, czyli wolny rodnik, nie odnajdzie swojej pary elektronów (antyutleniaczy), chwyta się najbliższej cząsteczki, wybierając na przykład białko. W konsekwencji dochodzi do poważnego zachwiania równowagi w organizmie. Rodniki są potrzebne człowiekowi, lecz tylko w niewielkiej ilości. Niewłaściwa żywność i zły styl życia skutkują gromadzeniem się ich w nadmiarze. Ten z kolei prowadzi nie tylko do przedwczesnego starzenia się skóry, lecz również do poważnych chorób, w tym miażdżycy i nowotworów.

Dlatego tak istotne jest przyjmowanie z codziennego pożywienia lub formie dodatkowej suplementów tych substancji zwanych popularnie antyoksydantami. Są to witaminy, minerały, substancje fitochemiczne oraz enzymy, których podstawowym zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników, które powstają pod wpływem tlenu w naszym organizmie. Antyoksydanty chronią również przed chorobami degeneracyjnymi związanymi z wiekiem, a także spowalniają skutki starzenia się. Używać powinno ich się praktycznie na co dzień , jako dodatek do zbilansowanej diety, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zapobieganiu uszkodzenia komórki.

Bardzo istotną rolę w zapobieganiu stresowi oksydacyjnego w ludzkich komórkach odgrywa glutation. Jest on cząsteczką tripeptydową i składa się z kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny, obecnym  w prawie wszystkich komórkach żywych i bez niego nie mogą przeżyć. Bezpośrednio wiąże niebezpieczne rodniki hydroksylowe i tzw. atomy tlenu singletowego. Odgrywa też rolę jako niezbędny element w kilku enzymach detoksykujących ludzki organizm, uczestniczy w transporcie aminokwasów przez błonę komórkową i może wspomagać przeciwutleniacze takie jak witamina E i C, w celu aktywacji ich bioaktywnych form. Dodatkowo w organizmie chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników; oczyszcza organizm z substancji zewnętrznych (takich jak leki, toksyny i metale ciężkie), zanieczyszczeń środowiska i czynników rakotwórczych; utrzymuje stabilność błon komórkowych; reguluje biosyntezę białek i DNA , wzmacnia funkcje immunologiczne poprzez wpływ na limfocyty, syntezy prostaglandyn i transport aminokwasów.

Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych prekursorów glutationu w organizmie każdego człowieka jest NAC czyli  N-acetylocysteina. Jest to acetylowana postać aminoikwasu cysteiny, który  odgrywa specyficzną rolę w neutralizowaniu szkodliwych substancji  czyli odtruciu organizmu z substancji szkodliwych. Szczególnie dotyczy to procesu rozkładu znanego i stosowanego leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego – Paracetamolu. Podczas stosowania tego leku powstaje szkodliwy związek niszczący bezpośrednio komórki wątroby. Między innymi  dlatego N-acetolcysteina jest powszechnie stosowana w szpitalach i klinikach, przy wszelkiego rodzaju zatruciach lekami. Bardzo dużo aminokwasu cysteiny znajduje się w popularnych odżywkach wysokobiałkowych na bazie białka serwatki dlatego warto pić taki napój obok normalnego odzywiana na codzień.

Krzysztof Kilich

Sprawdź nasze odżywki białkowe w sklepie fitokracja.com