Trener personalny

Kim jest trener personalny?

Jest to osoba, która ma za zadanie nauczyć człowieka i zarazem pilnować wykonywania poprawnie ćwiczeń, mówiąca jak ma wyglądac dieta i najważniejsze: być MOTYWATOREM. Czyli jak rozmawiać z drugim człowiekiem i zachęcić go słownie, do dalszego działania i wysiłku. Czasem sama poprawa wygladu już może nie wystarczyć do tego.

Od dłuższego czasu siedzę w temacie kulturystyki i fitnesu, nawet sam zdecydowałem pójść krok dalej i zrobić kurs trenera personalnego, by mieć większą wiedzę w tym temacie, plus pomagać ludziom z problemami nadwagi oraz robić to, co sprawia mi przyjemność.

Przegladając oferty kursów zwróciłem uwagę, że właśnie brakuje zazwyczaj jednej podstawowej rzeczy, a mianowicie kursów uczących jak motywować. Jak w ogóle rozmawiać z ludźmi na temat ich problemów związanych z nadwagą i niechęcią do ćwiczeń.

Myślę, że 99% ludzi, których pasją jest kulturystyka zrobiła by kurs na trenera z powodzeniem. To, jak poprawnie technicznie wykonywać ćwiczenie, można nauczyć małpę, a nie idą na kurs osoby, które nie mają zielonego pojęcia jak się ćwiczy. I tu jest malutki problem, gdyż żeby być bardzo dobrym trenerem personalnym to nie wystarczy. Trzeba jeszcze umieć podejść i porozmawiać, bo ma się tutaj bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, nawet jeśli są to tylko porady on-line (a jest to ostatnio modne).

Nikt nie da się przekonać do wysiłku, jeśli tylko będzie słyszał: Jedziesz z tym, dasz rade, dowal jeszcze ciężaru, a nie daj boże jak usłyszy: Ty się nie nadajesz, jak nie możesz podnieść tej małej hantelki.  Sfrustrowany trener też się zdaża, który ma mały zasób słów i nigdy nie był w sytuacjach, gdzie musiał przeprowadzić konwersację z drugim człowiekiem. Przecież na siłowni podnosi się tylko ciężary i to najlepiej w ciszy i skupieniu. W żadnym wypadku nie chcę tu powiedzieć, że każdy kulturysta to analfabeta czy coś w tym stylu, ale jeśli już się decydujemy na to, by komuś doradzać to róbmy to profesjonalnie. Komunikatywność w tej profesji, moim zdaniem, to fundament. Mogę powiedzieć, że osobiście, w mojej obecnej pracy miałem kursy z motywacji czy komunikacji, może nie do końca jest to związane z motywacją do treningu, ale na początek myślę że starczy. Uważam, że jestem osobą łatwo nawiazującą kontakt i na co dzień pracuję z dużą grupą ludzi, którymi zarządzam. W przyszłości chcę poszerzać swoją wiedzę w tym konkretnym zakresie. Niestety, widzę że rynek jest ubogi w takie właśnie kursy. Zostają książki lub kursy o podobnej tematyce.

Pozdrawiam

Rafał Nodzak (Fit Men)