Pierwsze kroki… do lepszego samopoczucia i zdrowia!

Każdy z nas w teorii wie, że sport to zdrowie i ma na nas zbawienny wpływ. Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w zachowaniu równowagi całego naszego organizmu, zaczynając od narządów wewnętrznych, poprzez skórę, jak i nawet umysł. Nie będę rozpisywał się wnikliwie na ten temat, jedynie wspomnę, że sport uczy nas pokory, sprawdza naszą silną wolę, jak i kształtuje nasze nowe „Ja”.

Jak najlepiej przygotować się do aktywności i co wybrać, żebyśmy mogli czerpać z niej korzyści?

Na swoim przykładzie opiszę pierwsze kroki na siłowni.

1.Pierwszym i podstawowym krokiem jest określenie celu naszych treningów oraz odpowiedź na pytanie: co chcemy osiągnąć? Czy to ma być masa, a może jej redukcja? Ćwiczenia siłowe bardzo pomagają także schudnąć, nie wspominając o poprawie postawy i sylwetki.

2. Drugim, jakże ważnym krokiem jest ustalenie ile jesteśmy w stanie poświęcić czasu na nasze nowe zajęcie. Proponuję od razu założyć sobie minimalnie trzy treningi w tygodniu – od około 40 minut do 1,5h. Przy planowaniu należy uwzględnić czy jesteśmy w stanie systematycznie wykonywać nasz plan. Cel + czas + systematyczność = efekty ☺. Jeżeli któryś z tych elementów zawiedzie, niestety wszystko się posypie jak domek z kart. Sporty siłowe niestety mają to do siebie, że na efekty trzeba poczekać w niektórych przypadkach dużo czasu, zwłaszcza jeżeli przeszkadza w tym choroba, o której istnieniu możemy nie wiedzieć, dlatego tak ważne jest robienie badań okresowych. Trenuję od roku, zaczynając od 117 kg. Udało mi się zgubić 10 kg. W pół roku i przez kolejne cztery miesiące ani grama więcej. Dopiero przy badaniach okresowych okazało się, że choruję na cukrzycę typu drugiego i po wyregulowaniu poziomu cukru waga ruszyła dalej w dół.

3. Wybieramy siłownię, do której zamierzamy uczęszczać. Przy wyborze kierujmy się następującymi czynnikami:

  • Siłownia blisko miejsca zamieszkania (trudniej będzie nam się wymigać argumentem dużej odległości).
  • Siłownia znajduje się na tej samej trasie, co miejsce, do którego regularnie docieramy. Najczęściej będzie to droga do i z pracy.

4. Nie uzależniamy naszego sukcesu od osób trzecich, czyli kolegi/koleżanki, bo w tym przypadku możemy być stratni. Zdarza się, że naszemu towarzyszowi będzie coś nie pasować lub motywacja szybko spadnie, a wtedy jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasza też zniknie.

5. Mamy już wszystko ustalone, jesteśmy pierwszy raz na siłowni. Co robić dalej? Na szczęście obecnie na siłowni mamy ogromne wsparcie, ponieważ w większości klubów funkcjonują takie osoby jak TRENER PERSONALNY. Gdyby jednak tak się zdarzyło, że nie ma takiej osoby, tudzież jesteśmy nieśmiali, to mam kilka wskazówek dla początkujących.

  • Zacznijcie ćwiczenia na maszynach, ponieważ pozwalają one na rozruszanie naszego ciała, nie narażając mięśni i stawów na kontuzje, które mogą na długo wyeliminować nas z ustalonego wcześniej planu albo w ogóle pozbawić nas możliwości trenowania. Takie treningi należy wykonywać na wszystkie partie ciała i przez minimum trzy tygodnie.
  • Czas przygotowawczy mamy za sobą, więc możemy przejść do tak zwanego old school, czyli ćwiczeń z wolnymi ciężarami. I tutaj nie robimy z siebie Schwarzeneggera, nie łapiemy za nie wiadomo jakie ciężary. Ważniejsza jest technika wykonywania ćwiczeń, a nie ile jesteśmy w stanie wycisnąć na klatę, ponieważ szybko zostaniemy pozbawieni możliwości ćwiczeń przez kontuzję. Dobierzmy ciężar do naszych możliwości tak, żeby wykonać od ośmiu do dwunastu powtórzeń, z tym, że ostatnie nasze powtórzenie może być wykonywane z trudnością. Dopiero, gdy dany ciężar pozwala nam wykonać wszystkie powtórzenia w czterech seriach danego ćwiczenia i mamy zapas sił możemy zwiększyć obciążenie.

6. Najważniejsze kwestie mamy omówione. Dodam jedynie, że przed każdym treningiem obowiązkowo należy zrobić rozgrzewkę, która da sygnał naszym mięśniom, że szykuję się ciężka walka, tak samo po skończonym treningu rozciągnijmy nasze przepracowane mięśnie. Jeżeli będziemy pamiętać o tych jakże istotnych dla naszego organizmu wskazówkach, odwdzięczy się on nam długim i spokojnym czasem na osiągnięcie naszego celu.

7. Nic nie zastąpi żywego przykładu jak wykonać poprawnie technicznie ćwiczenie, ale w dobie Internetu można się posiłkować zdjęciami, artykułami oraz szeroko dostępnymi filmikami.

8. Dieta – żaden trening bez niej nie ma prawa bytu. Pamiętajmy o tym, szczegóły poruszę w innych artykułach.

Pozdrawiam Rafał Nodzak (Fit Men)