Monitorowanie regeneracji

Monitorowanie regeneracji naszego ciało stało się praktyką, która jest co raz bardziej popularna wśród profesjonalistów. Sport jest jak nauka, która wykazuje korelację pomiędzy wydajnością treningu a statusem regeneracji.

Jest zrozumiałe, że wydajność na poziomie zawodowstwa wymaga intensywnego szkolenia. Nasze ciała przechodzą adaptację do tego obciążenia treningowego w układzie krążenia i mięśniowym. Jest to widoczne przez wzrosty obszarów mięśni poprzecznych, wyższych poziomów aktywacji jednostek ruchowych, większych zapasów glikogenu oraz efektywniejszego rytmu pracy serca. Dla tych adaptacji ważne jest odpowiedni status regeneracji, który doprowadza do zwiększenia naszej zdolności do szybszych efektów. Niewłaściwa regeneracja upośledza nasz system adaptacji i zaburza jego wzrost.

Łatwo zobaczyć, jak dowolna kombinacja czynników stresogennych może mieć znaczący wpływ na zdolności regeneracji. Śledzenie reakcji naszego ciała na obciążenie treningowe jest ważne i w wielu przypadkach może służyć jako forma zapobiegania urazom. W przypadku rekonwalescencji po kontuzji, może służyć jako forma optymalnej aklimatyzacji ciała po zdarzeniu i przyśpieszyć proces powrotu do pełnej sprawności.

Specjaliści opracowali szereg narzędzi monitorujących, począwszy od pomiaru mleczanu we krwi, pomiary hormonalne, oceny immunologiczne, analizy czasu ruchu itp. Dla celów tego artykułu skupimy się tylko na tych najbardziej praktycznych, które nie wymagają wielkiej ilości sprzętu i są łatwo zrozumiałe.

Odżywianie  – idzie w parze z wydajnością naszego ciała i zdolnością regeneracji. Śledzenie kalorii i makr jest najczęściej stosowaną metodą nadzorowania własnego odżywiania, a to stosunkowo prosta i bardzo skuteczna metoda. Przy napiętym harmonogramie, najłatwiej prowadzić dziennik żywnościowy, gdzie rejestrujemy ilość naszych posiłków i ich skład, analizując czy dostarczamy wystarczającej ilości kalorii/makr doprowadzimy do zwiększenia naszej zdolności do regeneracji  przez stopniowe zmiany w diecie na podstawie dzienniczka.

Ekstrakt z dzikiej róży – Fitomax™ Rose Hips – zawiera bardzo dużą ilość substancji aktywnych (witaminy C, A, B1 i B2, E, K oraz flawonoidy, steroli, kwasy organiczne i inne).
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) m. in. stymuluje produkcję przeciwutleniaczy, skutecznie usuwa toksyny i wolne rodniki. Fitomax™ Schisandra Chinensis

Masa ciała – waga może wahać się w oparciu o takie rzeczy jak spożycie węglowodanów/sodu i stanu nawodnienia, ale daje to dobry wgląd, jeśli mierzona jest konsekwentnie, w możliwości naszego ciała.  Znalezienie optymalnej wagi zajmie nam trochę czasu, ale dzięki znalezieniu optymalnego poziomu masy naszego ciała doprowadzamy do standaryzacji poziomu regeneracji i adaptacji organizmu do wysiłku.

Sen – brak odpowiedniej ilości i jakości snu doprowadza do zmniejszenia wydajności, zwiększa ryzyko urazów, zwiększa podatność na infekcje i upośledza funkcje poznawcze. Mała ilość snu doprowadza do zwolnienia produkcji hormonu wzrostu, zwiększa stężenie kortyzolu, co nie pozwala nam na pełne odzyskanie sprawności po ostatnim treningu. W dłuższym czasie, brak snu doprowadzi do załamania naszych wyników i spadku ogólnej odporności.  Minimalna ilość snu to 6 godzin, optymalna ilość to przedział między 7 a 9 godzin snu na dobę.

Koniecznie sprawdź FitMax® GoodNight – preparat białkowy, który wspomaga regenerację organizmu podczas snu.

Tętno spoczynkowe – tętno jest doskonałym wskaźnikiem ogólnej kondycji naszego organizmu a także poziomu regeneracji.  Stresory takie jak odwodnienie, zaburzenia snu czy stres w pracy wpłyną na nasz poziom tętna. Zwiększona aktywność współczulnego układu nerwowego skutkuje zwiększoną częstotliwością pracy serca. Ważne jest aby zrozumieć, że oba nasze systemy nerwowe mają wpływ na nasze tętno i musimy doprowadzać do sytuacji, kiedy w trakcie dnia poziom tętna był jak najbliżej poziomu spoczynkowego, to zapewni nam wyższy poziom regeneracji.

Nawodnienie – badania wykazały że nawet niewielkie odwodnienie na poziomie 3% może zmniejszyć siłę skurczową o ok. 10%. Osłabienie siły skurczu prowadzi do zmniejszenia mocy, jaką możemy wygenerować. Najprostszym sposobem pomiaru jest pomiar koloru moczu, dostępny w Google ☺

Prawidłowy poziom regeneracji, potrzebny jest nam w treningu do tworzenia efektu „overreaching” czyli zwiększenia możliwości naszego ciała przez system regularnego obciążania naszego ciała treningiem. Optymalizacja tego systemu nastąpi nie tylko dzięki ciężkim treningom, ale również dzięki zapewnieniu prawidłowego procesu regeneracji naszego organizmu. Nie zapominajmy o prawidłowym odżywaniu, monitowaniu naszego samopoczucia oraz prawidłowym nawodnieniu!

Karol Rosa