Jak pomoc naszej wątrobie?

Z każdym rokiem rośnie liczba substancji chemicznych w naszej codziennej żywności oraz w glebie, na której jest uprawiana. Każdy człowiek w ciągu kilkudziesięciu lat swojego życia spożywa przeciętnie ok. 80 ton żywności i popija to przynajmniej 50 tys. litrów różnych płynów czy napojów. Doprowadza to do stopniowej degradacji i rujnowania wnętrza naszego organizmu, czyli przeciążenia podstawowych organów, takich jak: układ pokarmowy,  jelita, wątroba czy nerki. Wszystko to w konsekwencji może doprowadzić do nieodwracalnych zmian chorobowych. Jednym z takich narządów, który bardzo na tym cierpi jest nasza wątroba.

W porę niezauważony i nie leczony proces stopniowego uszkodzenia i niszczenia komórek wątrobowych może w konsekwencji doprowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby. Pierwszymi niepokojącymi objawami przeciążenia wątroby są: brak energii do pracy i życia, czyli nieuzasadnione uczucie osłabienia fizycznego, a także pobolewania po jedzeniu w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu. Nie należy ich lekceważyć. Jeśli tego nie zrobimy, to stan ten może przeradzać się w czynne zapalenie wątroby, co objawia się już zmianami martwiczo-zapalnymi oraz bardziej dokuczającymi bólami. W takich przypadkach jest już wymagane specjalistyczne leczenie, bowiem nasza wątroba staje w obliczu poważnego zagrożenia jakim jest jej marskość.

Wątroba jako super fabryka chemiczna.

W każdej fabryce chemicznej różne substancje przechodzą przez specjalny system złożonych rur, kotłów i zbiorników. Pod wpływem wysokich temperatur i ciśnień łączą się ze sobą lub ulegają rozkładowi, dając w efekcie produkty końcowe. Dzięki sprawnie działającej aparaturze powstają substancje potrzebne do produkcji różnych surowców oraz wyrobów gotowych. W tym procesie powstają również duże ilości substancji odpadowych, które muszą być nie tylko usuwane, ale także skutecznie i systematycznie neutralizowane. Jeśli tak się nie stanie mogą one zagrażać środowisku. Na świecie istnieją miliony takich zakładów chemicznych, jednak wszystkie razem wzięte nie są w stanie wykonać tak ogromnej i skomplikowanej pracy jaką wykonuje największa fabryka chemiczna organizmu, czyli nasza wątroba. To ona właśnie potrafi  przetwarzać nie tylko ogromne ilości spożywanego pożywienia i picia, ale także neutralizować nadmiar substancji toksycznych, takich jak: nikotyna, alkohol, pestycydy, przeróżne leki, w tym antybiotyki, hormony i sterydy. Obecność tych ostatnich w naszej codziennej żywności jest bardzo wysoka co nie jest obojętne dla naszego zdrowia.

Budowa i działanie naszej wątroby.

Organ ten o masie ok. 1,5 kg jest największym narządem organizmu człowieka. W ciągu każdej minuty przez usianą naczyniami wątrobę przepływa ok. 1,5 litra krwi, co stanowi prawie 1/5 całkowitej ilości tego płynu u człowieka. Poddając wątrobę badaniu pod mikroskopem, odkrywamy niezwykły i zadziwiający obraz. Jej powierzchnia podzielona jest na maleńkie fragmenciki o niewyraźnych granicach, których średnica nie przekracza nawet 1 mm. Są to podstawowe jednostki czynnościowe wątroby, zwane zrazikami, których liczbę szacuje się aż na 45 mln. Do każdego zrazika wątrobowego docierają dwa różne rodzaje naczyń krwionośnych. Pierwszym z nich jest odgałęzienie naczyniowe, pochodzące z tzw. żyły wrotnej. Tą drogą wątroba jest zaopatrywana w związki wchłonięte z jelit takie jak: aminokwasy, węglowodany, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Drugim rodzajem naczyń krwionośnych są odgałęzienia pochodzące z tzw. tętnicy wątrobowej, za pomocą których komórki wątrobowe są zaopatrywane w tlen. Przez sam środek każdego zrazika przechodzi tzw. żyła centralna, gdzie przetworzona krew odpływa z narządu. Ponadto istnieje jeszcze czwarty rodzaj przewodów naczyniowych, tzw. kanaliki żółciowe, przez które wydostaje się produkowana przez wątrobę żółć.  Wszystko to przypomina wielofunkcyjną fabrykę chemiczną, której funkcjonowanie jest możliwe tylko dzięki specjalnie wykwalifikowanym „pracownikom”.

Ci „pracownicy” w maleńkim zraziku wątrobowym wykonują niesamowitą robotę. W każdym z nich znajduje się ponad pół miliona komórek, zwanych hepatocytami, których średnica nie przekracza nawet 1/50 mm. Pomimo tego, że są tak maleńkie, to każda z nich potrafi w swym wnętrzu przeprowadzić ponad 500 niezwykle skomplikowanych reakcji chemicznych. To coś niesamowitego, coś co trudno nam sobie wyobrazić.

Co to są i co potrafią hepatocyty?

To pojedyncza komórka wątrobowa , która potrafi przeprowadzić kilkaset różnych reakcji chemicznych. Razem wszystkie wzięte, odgrywają niezwykle ważną rolę w przekształcaniu i magazynowaniu składników odżywczych, a także biorą czynny udział w licznych procesach przemiany materii. Komórki wątrobowe pobierają cząsteczki glukozy, a następnie przekształcają je w glikogen – węglowodan podobny do skrobi. Gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie (np. podczas intensywnych lub długotrwałych ćwiczeń fizycznych), to właśnie hepatocyty z powrotem zamieniają glikogen w glukozę i uwalniają ją do krwiobiegu.

W procesach gospodarki węglowodanowej, komórki wątrobowe mają także zdolność zamieniania fruktozy, galaktozy oraz niektórych aminokwasów na glukozę oraz tworzenia wielu ważnych związków pośrednich w metabolizmie cukrów. Podobną rolę hepatocyty odgrywają w przemianach białkowych. To one odpowiadają za proces zamiany aminokwasów na ketokwasy i amoniak, umożliwiają ich wejście w cykl Krebsa, a także usprawniają proces tworzenia mocznika z amoniaku. Ponadto biorą czynny udział w syntezie 85% białek z osocza, wzajemnych przemianach aminokwasów oraz syntezie tauryny i glutaminy. Hepatocyty pełnią istotną funkcję w metabolizmie tłuszczów, umożliwiając proces beta-oksydacji kwasów tłuszczowych oraz tworzenie ciał ketonowych. Jednocześnie uczestniczą w syntezie lipoprotein HDL, LDL, cholesterolu i fosfolipidów, w zamianie cukrów i białek na tłuszcze oraz przekształcaniu cholesterolu w kwasy żółciowe. Ponadto magazynują witaminy A, D i B12, wytwarzają czynniki krzepnięcia krwi oraz magazynują znaczne ilości żelaza. Przepływająca przez wątrobę krew jest silnie ogrzewana, dzięki czemu narząd ten pełni istotną funkcję w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Dzięki zadziwiającym możliwościom, hepatocyty potrafią z niezwykle agresywnymi cząsteczkami chemicznymi i toksycznymi uczynić substancje nieszkodliwe, które następnie bezpiecznie usuwają z ustroju z żółcią lub moczem. To jest funkcja detoksykacyjna naszej wątroby.

Poznaj naturalne substancje wspomagające pracę naszej wątroby.

Matka Natura, która służy człowiekowi od początku jego istnienia ma w swoim arsenale wiele substancji, które pomagają naszej wątrobie w jej gigantycznej pracy. Należą do nich między innymi:

Nasiona Ostropestu plamistego gdzie substancją aktywną jest sylimaryna, która wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, żółciotwórcze i żółciopędne. Obniżają stężenie cholesterolu we krwi i hamujące formowanie się blaszek miażdżycowych, czyli działają przeciwmiażdźycowo. Ponadto sylimaryna chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn i trucizn, zapobiega marskości wątroby, zapobiega wytrącaniu się złogów i powstawaniu kamieni żółciowych.

Ostryż długi czyli Kurkuma gdzie substancje aktywne to kurkumina i olejek eteryczny, które posiada działanie żółciotwórcze, rozkurczowe, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Ponadto pobudza wątrobę do zwiększonego wytwarzania żółci oraz działa ochronnie na miąższ wątroby i jest skutecznym przeciwutleniaczem, który usuwa nadmiar wolnych rodników.

Ziele Karczocha gdzie substancje aktywne to cynaryna, cynaropikryna, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodów żółciowych, wykazując działanie  żółciotwórcze i  żółciopędne, a także działanie przeciwzapalnie i skutecznie odtruwające. Dodatkowo obniża stężenie cholesterolu we krwi i sprzyja usuwaniu z organizmu toksyn, metali ciężkich oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Jest naturalnym przeciwutleniaczem wiążącym wolne rodniki, które uszkadzają hepatocyty i inne komórki organizmu podczas procesów detoksykacji.

Schizandra Chinensis czyli owoce cytryńca chińskiego są wykorzystywane w medycynie naturalnej od ponad 2000 lat p.n.e. w schorzeniach wątroby i przewodu pokarmowego. Stwierdzono, że wyciąg otrzymany z owoców cytryńca skutecznie obniża podwyższony  poziom transaminazy glutaminowo-alaninowej (SGPT) spowodowany działaniem czynników chemicznych i toksycznych), a wydzielone z wyciągu lignany (schizandrole i schizandryny) zatrzymują postępującą martwicę hepatocytów w naszej wątrobie.