Brzuch (ABS)

Większość facetów chce go mieć, ale kobiet z tej pogoni nie można wykluczyć. Niestety zgubienie tłuszczu z tej części ciała nie jest takie proste. W pierwszej kolejności właśnie zbiera się tłuszcz na brzuchu i najtrudniej się go pozbyć (sam borykam się z tym problemem nadal☹).

Dodatkowym minusem jest to, że niestety tłuszcz nie znika z ciała punktowo, nie da się go pozbyć tylko z danej części ciała i nie pomogą ćwiczenia na tą partię ciała żeby się z niej pozbyć. Wiele osób jest przekonanych, że robienie tysięcy brzuszków rozwiąże problem. Niestety nie, gdyż jest to ćwiczenie, które  nauczono nas źle wykonywać, czyli podnosimy się maksymalnie, a opadając kładziemy się całkowicie, co nie daje stałego napięcia mięsni. Nasz wróg numer jeden (tłuszcz), znika z całego ciała i to właśnie nie równomiernie. Z dolnej partii brzucha znika na samym końcu, co jest akurat najbardziej irytujące. Gdzieniegdzie już się coś pokazuje, a na dole dętka od roweru wisi i nijak ją ukryć, ech. Przy zbyt szybkim chudnięciu, czyli więcej niż 1, 5 kg / tydzień, może również wystąpić problem z obwisłą skórą, którą jeszcze trudniej zlikwidować. Pozostaje nam zostać przy treningach i pamiętać o diecie. Jednak, jeśli już mamy to za sobą, mamy płaski brzuch to, co dalej?

Jakie ćwiczenia wybrać ile razy trenować i ile ćwiczeń na raz stosować?

Żeby trening był efektywny, trzy razy w tygodniu moglibyśmy poświęcić czas dodatkowy na ćwiczenia. Wachlarz ćwiczeń jest dosyć duży i dzięki temu możemy żonglować nimi do woli. Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest czy chcemy tylko płaski brzuch i wąską talię? Czy abs i mieć widoczne skośne mięśnie brzucha, ale za to nasza sylwetka w pasie straci na wcięciu… ale za to będzie w pełni rozwinięte? Przy szerokich plecach, ta różnica nie będzie aż tak widoczna, przy skośnych. Ilość ćwiczeń na jednym treningu może się wahać od 3 do 5, dobrym rozwiązaniem jest wykonać wszystkie, jedno po drugim,  90 sekund przerwy. Powtarzamy od 3 do 5 serii.

Przykładowe ćwiczenia:

 1. Pompowanie brzuchem
 2. Unoszenie kolan do klatki piersiowej wisząc
 3. Ostatnio popularna deska (plank)
 4. Scyzoryk (składamy ciało leżąc na plecach podnosząc jednocześnie ręce i nogi)
 5. Supermen
 6. Brzuszki z obciążeniem
 7. Przenoszenie piłki za plecy klęcząc
 8. Scyzoryk bokiem
 9. Skłony w bok stojąc
 10. Skłon „Dzień dobry”
 11. Skręty ciała stojąc
 12. Scyzoryk leżąc na plecach nogami

Można tak wymieniać i wymieniać… Pamiętajmy, że nie tylko dedykowane ćwiczenia „na brzuch” pomogą, ale też te, które są przeznaczone bardziej na rozwój innych części ciała, a są to: Martwy ciąg i przysiady.

Ps. Po przeczytaniu niniejszego artykułu zalecam wziąć torbę w ręce i na trening lub zrobić trening w domu, jak kto woli.

Podsumowując „ABS” każdy chce mieć, ale nieliczni o niego walczą. Walczcie!

Pozdrawiam

Rafał Nodzak (Fit Men)