Biceps = triceps

Wielkie ramiona , do których kobiety chętnie się przytulają, dzięki którym czują się bezpiecznie lub kobiety które bez pomocy faceta odkręcą słoik z przetworami na zimę. Więc kto by nie chciał ich mieć w stopniu zadowalającym?

Już, jako mali chłopcy pierwsze z ćwiczeń, jakie znamy, najbardziej popularne na całym świecie to uginanie ramion chantelkami. Biceps jest mięśniem najchętniej ćwiczonym przez wszystkich. Jednak, co zrobić żeby rękawek koszulki w końcu się wypełniał?

Otóż większość początkujących zapomina o jednej podstawowej sprawie, że tak naprawdę za potężny wygląd ramienia odpowiada TRICEPS. Czyli mięśnie znajdujące się z drugiej strony naszego ramienia. Zajmują one aż ⅔ miejsca, chociażby z tego powodu, że jest to trójgłowy mięsień. Z nie znajomości anatomii, chociaż w stopniu podstawowym, często omijany jest ten zespół mięśni. To one pomogą nam zwiększyć nasze ramiona, więc nie wolno o nich zapominać pod żadnym pozorem.

Druga ważna rzecz, jaka ma wpływ na rozbudowę naszych mięśni to to, z czego są one zbudowane. Mianowicie z dwóch rodzajów włókien: wolno i szybko kurczliwych. Jednych jest w naszym ciele więcej drugich mniej. Szybką metodą na sprawdzenie, z którymi mamy do czynienia jest test biegowy: jeśli lepiej się czujemy i wolimy biegać długie dystanse, to posiadamy w większości włókna wolno kurczliwe, jeśli jednak lepsi jesteśmy w sprintach to przewaga szybko kurczliwych. Jak te włókna mają się do treningów siłowych? Ta wiedza przydatna jest przy doborze ilości powtórzeń w serii. Włókna wolno kurczliwe potrzebują więcej powtórzeń, które zmęczą mięsień. Natomiast szybko kurczliwe, mniejszą ilość powtórzeń. Dlatego nie możemy traktować wszystkiego w treningu tak jak inni, musimy też poznać nasze ciało i dostosowywać treningi do naszych indywidualnych predyspozycji. Oczywiście sam trening nie zrobi wszystkiego sam, potrzebujemy diety na masę, regeneracji o której zapomina 98% ćwiczących, systematyczności i jeszcze jednej ważnej rzeczy, czyli rozciąganiu. Bez tego nasze mięśnia z czasem dostaną przykurczu i będziemy wyglądać, jak byśmy nosili wieszak oraz będziemy mieli ograniczoną możliwość ruchową.

Przykładowe ćwiczenia na biceps i triceps.

  1. Uginanie ramion chantelkami stojąc
  2. Uginanie ramiona z blokadą o kolano z chantelką
  3. Modlitewnik: sztanga łamana
  4. Uginanie ramion sztanga łamana stojąc z za głowy
  5. Pompki tyłem z własnym ciężarem
  6. Ściąganie sznurków stojąc na bramie
  7. Wyciskanie chantelki z za głowy siedząc.

Poznając nasze ciało, zmieniając ćwiczenia raz na 6 tygodni będziemy mogli zauważyć progres w naszym planie budowy wymarzonej sylwetki.

Pozdrawiam

Rafał Nodzak (Fit Men)